Home

                              2020 BASEBALL SCHEDULE
MONTH DATE DAY OPPONENT SITE TEAMS TIMES
FEBRUARY 3-7 Monday-Friday Simpson/Brookhaven Parklane TBA TBA
FEBRUARY 11 Tuesday Bowling Green Parklane  JV/V 4:00-6:00
FEBRUARY 13 Thursday Brookhaven Parklane JV/V 4:30-6:30
FEBRUARY 18 Tuesday Bowling Green Bowling Green JV/V 4:00-6:00
FEBRUARY 20 Thursday Wayne Academy Parklane JV/V 4:00-6:00
FEBRUARY 22 Saturday Wayne Academy Wayne Academy V 12:00
FEBRUARY 22 Saturday Sacred Heart Wayne Academy V 2:00
FEBRUARY 25 Tuesday Centreville Parklane JV/V 4:30-6:30
FEBRUARY 27 Thursday Terry Parklane JV/V 5:00-7:00
FEBRUARY 28 Friday Centreville Centreville JV/V 4:00-6:00
MARCH 2 Monday Silliman Parklane V 4:00
MARCH 3 Tuesday Brookhaven Brookhaven V 4:00
MARCH 6 Friday Silliman Silliman JV/V 5:00-7:00
MARCH 9 Monday Spring Break Tournament Parklane TBA TBA
MARCH 10 Tuesday Spring Break Tournament Parklane TBA TBA
MARCH 11 Wednesday Spring Break Tournament Parklane TBA TBA
MARCH 16 Monday Columbia Parklane JV/V 5:00-7:00
MARCH 17 Tuesday ACCS Parklane JV/V 5:00-7:00
MARCH 21 Saturday Simpson Simpson JV/V TBA
MARCH 24 Tuesday Prep Parklane JV/V 5:00-7:00
MARCH 26 Thursday Prep Prep V/V 5:00-7:00
MARCH 31 Tuesday PCS PCS JV/V 4:30-6:30
APRIL 2 Thursday PCS Parklane V/V 4:30-6:30
APRIL 7 Tuesday Copiah Parklane JV/V 4:30-6:30
APRIL 9 Thursday Copiah Copiah V/V 4:30-6:30
APRIL 14 Tuesday JA Parklane JV/V 4:30-6:30
APRIL 16 Thursday JA JA V/V 4:30-6:30
APRIL 21 Tuesday MRA MRA JV/V 4:30-6:30
APRIL 23 Thursday MRA Parklane V/V 4:30-6:30
APRIL 28 Tuesday 1st Round Playoffs      
APRIL 30 Thursday 1st Round Playoffs      
MAY 5 Tuesday Sate Semifinals      
MAY 7 Thursday State Semifinals      
MAY 12 Tuesday State Championship      
MAY 14 Thursday State Championship      
                 2020 9th GRADE LEAGUE SCHEDULE 
MONTH DAY DATE OPPONENT SITE TIME
MARCH MONDAY 16 PREP PREP  
  THURSDAY 19 MRA PARKLANE  
  MONDAY 23 HARTFIELD HARTFIELD  
  THURSDAY 26 COPIAH COPIAH  
  MONDAY 30 JA PARKLANE  
APRIL THURSDAY 2 PREP PARKLANE  
  MONDAY 6 PCS PARKLANE  
  THURSDAY 9 HARFIELD PARKLANE  
  MONDAY 13 COPIAH PARKLANE  
  FRIDAY 17 JA JA  
  MONDAY 20 MRA MRA  
2020 7TH/8TH GRADE BASEBALL SCHEDULE      
MONTH DATE DAY OPPONENT SITE TIME
MARCH 5 THURSDAY MCCOMB SPORTS PARK 5:00-7:00
  16 MONDAY NORTH PIKE SPORTS PARK 4:30-6:30
  19 THURSDAY NORTH PIKE SPORTS PARK 4:30-6:30
  23 MONDAY OAK FOREST SPORTS PARK 5:00-7:00
  26 THURSDAY OAK FOREST OFA 5:00-7:00
  30 MONDAY COLUMBIA SPORTS PARK 5:00-7:00
APRIL 2 THURSDAY COLUMBIA SPORTS PARK 5:00-7:00
  6 MONDAY BROOKHAVEN SPORTS PARK 5:00-7:00
  9 THURSDAY BROOKHAVEN BROOKHAVEN 5:00-7:00

2019-2020 Parklane Academy Baseball

 

7th & 8th Grade Team

Joe Walker Whittington

Gage Beard

Jax Toler

Austin Lenoir

Liam Magee

Logan Rayborn

Luke Loudenslager

Collin Smith

CJ Wall

Henry Brewer

Kennedy Butler

Noah King

Jackson Morris

Wyatt Dyess

Terry Jackson

James David Dumas

JT Paulk

George Glass

 

 

Junior High Team

Jax Albritton

Bruner Rushing

Henry Gibbs

Brent Fleming

Kaden Iupe

Miles Felder

Tyler Wooley

S.C Mims

Walker Whatley

Gavin Leggett

Pruitt Hughes

Whit Williams

Jacob Miller

Blaine Reeves

Tucker Chapman

Jaxson Steele

Sam Haygood

Jon Michael Lampton

 

 

Left to try out

John Mark Ervin

JR Lott

Tanner Al-Hinai

Bert Passman

Ethan Lindsey

 

JV/Varsity Team

Doc Adams

Jake Reeves

Sam Crowe

Whit Price

Jack Brewer

Casey Redehan

Bolton Billiot

Ben McGregor

Dylan Dean

Andrew Durr

Braswell Ervin

Jacob Gazzo

Christian Ming

Mason Pounds

Jesse Smith

Jake Spring

Brady Warner

Micah Weeks

Bradley Whitaker

Conner Wilson

Brady Wilson

Spencer Wilson

Preston Alexander

Taylor Alford

Brandon Chapman

Braxton Cooksey

Cayden Larrimore

Wade Watts